- Dołączył
- 23 Wrzesień 2016
- Posty
- 3893
- Reakcje/Polubienia
- 1230
Przenoszenie systemu z HDD na SSD. Kompletny poradnik

Źródło: komputerswiat.plSzybki i wydajny dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny, to klucz do komfortowej pracy z komputerem. Przeczytajmy, czym różnią się dyski SSD i HDD oraz jak samemu przenieść system na nowy, szybszy dysk SSD.
Z pozoru może wydawać się, że przesiadka na nowy dysk to skomplikowana operacja. Dotyczy przecież bardzo newralgicznego tematu - czyli systemu operacyjnego. Jednak dzięki temu poradnikowi cały proces powinien przebiec szybko i bez żadnych niespodzianek. Wcześniej jednak warto zastanowić się, czy na pewno potrzebne jest nam przeniesienie systemu i jaki dysk najlepiej wybrać.
Jakie dyski są na rynku
W sklepach znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju nośników, a każdy producent reklamuje swój produkt jako najlepszy lub wyjątkowy. Oprócz dysków SSD i HDD są również dyski hybrydowe, czyli HHD lub SSHD. Mają one w teorii łączyć cechy HDD i SSD - na pewno są szybsze niż zwykłe HDD i tak samo pojemne, jednak pod względem wydajności do SSD bardzo im daleko.
Warto również pomyśleć o wymiarach nośnika. Najczęściej duże, pojemne dyski HDD są w formacie 3,5 cala - zbyt duże do laptopa. Producenci oferują również dyski 2,5 cala, które mają znacznie mniejsze gabaryty, jednak nie zapewnią największej przestrzeni. Od kilku lat na rynku są także dyski 2,5 cala, które mają maksymalnie 7 mm wysokości, co zostało przyjęte jako standard w ultrabookach.
W przypadku dysków SSD najczęściej stosowany typ to 2,5 cala przy wysokości 9,5 mm i 7 mm. Możemy również spotkać takie dyski w formacie M.2 - tego typu nośniki jeszcze bardziej podnoszą poprzeczkę wydajności, gdyż nie korzystają ze starszego popularnego standardu SATA 3, który ogranicza przesył danych do 600 MB/s. Najnowsze nośniki typu M.2 korzystają z interfejsu PCIe 3.0 4x. Teoretycznie pozwala to na wykorzystanie szybkości rzędu 4000 MB/s, a już dziś można kupić dyski, które przekraczają 3500 MB/s w odczycie danych.
Jakie dyski są potrzebne
To pytanie powinien zadać sobie każdy, kto zamierza ulepszyć swój obecny zestaw komputerowy. Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników: czy mamy dużo danych do przechowywania, czy zależy nam na dużej wydajności, jaki mamy budżet? Najbardziej optymalnym wyborem wydaje się nośnik SSD, na którym będzie zainstalowany system operacyjny, oraz HDD, na którym będziemy trzymać dane. Oczywiście możemy kupić dowolne dyski, jednak warto pamiętać, żeby zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. W przypadku HDD ważna jest pojemność (przynajmniej 1 TB, szybkość (przynajmniej 120 MB/s), głośność, czas dostępu i gwarancja.
Czytaj całość:Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!