Wybrano polskiego wynalazcę w 2013 roku .

Lucca

Bardzo aktywny
Fąfel
Dołączył
13 Grudnia 2012
Posty
1141
Reakcje/Polubienia
1277
Miasto
Kraków
HzkEG6Z.jpg


Konkurs organizowany był w tym roku po raz pierwszy. Ideą konkursu była promocja innowacyjności i wynalazczości wśród Polaków, a jego misją - pokazanie różnorodności rozwiązań tworzonych przez wynalazców. Była to szansa dla kreatywnych, zdolnych naukowców, którzy podczas galii finałowej w TVP 1 /18.03.2013 r./mogli zaprezentować innowacyjne pomysły, mogące ułatwić codzienne życie, a nawet zrewolucjonizować świat nauki, medycyny czy przemysłu.

Organizatorem konkursu było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Telewizją Polską .Zwycięzcę spośród finałowej ósemki wybrali telewidzowie. Projekt był  współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Finałowa ósemka to następujące projekty :

1.mikroskopijny detektor dalekiej podczerwieni ,opracowany przez zespół prof. Józefa Piotrowskiego z Politechniki Łódzkiej. Detektor ten już trafił na Marsa - jest jedną z części łazika Curiosity.


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

2.technologia rozpoznawania mowy, która pozwala na automatyczną zamianę mowy na tekst




Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

strona z bezpłatnym programem :


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

3.podwodny robot - Cyberryba, / robot mobilny z napędem falowym/,


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

4.fotobioreaktor do produkcji bopaliw,


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

5. Cyber-oko



Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

6.zero emisyjny pojazd napędzany ciekłym azotem,


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

7.wibrująca laska dla niewidomych tzw. Safe Step


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

8.technologię Cybernetics Artificial Cell, / technologia która przy pomocy tysięcy sztucznych dynamicznych komórek pozwalałaby budować przestrzenne struktury podobne do struktur biologicznych /.


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

Na koniec informacja o zwycięzcy konkursu :

Laureatem konkursu został Zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej, który opracował system Cyber-oko i zdobył 50 tys. zł. Nagrodzony wynalazek pomaga w diagnozie i terapii osób, które są w śpiączce.


Zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej we współpracy z zakładem opiekuńczo-leczniczym fundacji "Światło" w Toruniu opracował system Cyber-oko. Dzięki niemu możliwa jest integracja techniki śledzenia wzroku, analizy fal mózgowych EEG i modułu emitującego bodźce zapachowe. System ma pomóc w badaniu stanu świadomości i w terapii pacjentów zdiagnozowanych jako osoby w stanie wegetatywnym. W czasie programu informowano, że co roku w Polsce na śpiączkę zapada 14 tys. osób. Cyber-oko mogłoby pomóc w terapii takich osób.

Cyber-oko pozwala np. śledzić miejsce na ekranie monitora, na które patrzy użytkownik. Dzięki temu możliwe jest komunikowanie się z komputerem jedynie za pomocą wzroku. Dodatkową funkcjonalnością Cyber-oka jest możliwość komunikowania się z otoczeniem poprzez wybór gotowych poleceń wyświetlanych na ekranie, bądź obsługę wirtualnej klawiatury. Daje to szansę pacjentom - np. po wypadkach czy udarach - na komunikowanie swoich podstawowych potrzeb.

System może być używany m.in. w zakładach opiekuńczo-leczniczych, w domach opieki, a także w domach. Można je wykorzystać na etapie diagnozy w celu oszacowania stanu świadomości pacjenta, jak również na etapie terapii i rehabilitacji pacjenta, by pobudzać jego funkcje poznawcze oraz stymulować zmysły.

Jak poinformowano na stronie Politechniki Gdańskiej, wraz z rozwojem systemu Cyber-oko do programu diagnozy i terapii pacjentów naukowcy dołączyli nowe urządzenia – interfejs aromatowy emitujący zapachy w sposób kontrolowany przez komputer oraz kask elektroencefalograficzny, czyli przenośne urządzenie do badania aktywności elektrycznej mózgu. Interfejs aromatowy jest stosowany podczas zajęć terapeutycznych pacjentów. Natomiast aktywność elektryczna mózgu pacjentów analizowana jest w celu wykrycia intencji ruchu dłoni tak, aby pacjenci mogli komunikować się z terapeutami za pomocą myśli.


Wśród ośmiu finałowych wynalazków oprócz zwycięskiego projektu znalazły się m.in. technologia rozpoznawania mowy, która pozwala na automatyczną zamianę mowy na tekst czy podwodny robot - Cyberryba, Widzowie mogli też głosować na fotobioreaktor do produkcji bopaliw, detektor dalekiej czerwieni, pojazd napędzany ciekłym azotem, wibrującą laskę dla niewidomych czy na technologię Cybernetics Artificial Cell, która przy pomocy tysięcy sztucznych dynamicznych komórek pozwalałaby budować przestrzenne struktury podobne do struktur biologicznych.


Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!


Myślę,że w całym tym konkursie organizowanym po raz pierwszy w Polsce nie jest najważniejsza wysokość nagrody ,ale uczestnictwo w nim ,a co za tym idzie zdobycie prestiżu i wyjście ze swoimi inowacyjnymi pomysłami poza własne środowisko .

Problematyczna dla mnie pozostaje kapituła konkursu / MNiSW w parze z widzami TV/,która dokonywała wyboru spośród przedstawionych projektów ,ale to takie moje subiektywne odczucie .


źródło info.:

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
A

Anonymous

Lucca napisał:
Ideą konkursu była promocja innowacyjności i wynalazczości wśród Polaków, a jego misją - pokazanie różnorodności rozwiązań tworzonych przez wynalazców. Była to szansa dla kreatywnych, zdolnych naukowców, którzy podczas galii finałowej w TVP 1 /18.03.2013 r./mogli zaprezentować innowacyjne pomysły, mogące ułatwić codzienne życie, a nawet zrewolucjonizować świat nauki, medycyny czy przemysłu.
Cześć i Chwała Naukowcom :yes master ! Ale cóż z tego jak rozwiązania systemowe wspierające Polska naukę leżą i kwiczą :

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!

A tym którym się udało chociażby wynalazcą tzw.niebieskiego laseru,niewiele to pomogło bo ciężką kaskę z tej polskiej myśli innowacyjnej trzepią Japończycy a my zarobiliśmy na tym tylko jakieś ochłapy :wariat .
Kolejny przykład straconej szansy oraz komentarz francuskiego fizyka i laureata Nagrody Nobla Georgesa Charpaka :

„Dowiedziałem się, że Polacy przeznaczają 0,12 % swego dochodu narodowego na badania naukowe i pomyślałem sobie, że musicie być chyba niespełna rozumu. (...) Wasze 0,12 % to dywersja przeciw Polsce i jej talentom. To zbrodnia”

Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!
 
Do góry