S
Skasowany użytkownik 6404
Jak wiadomo czas to pieniądz, a skoro sporo czasu tracimy na dojazdy, to warto ten czas zredukować do minimum. Z tego założenia wyszli zapewne pomysłodawcy Hyperloopa. Czy superszybki pojazd ma szansę pojawić się w Polsce?
„Pendolino może się schować”,Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!w swoim materiale innpoland.pl na temat możliwości superszybkiego magnetycznego pociągu - wstępnego wcielenia hyperloopa. Pojazd magrail, bo o nim mowa odbył pierwsze testy pod koniec października tego roku. Jego twórcą jest start-up Hyper Poland, który nieco zmodyfikował projekt hyperloopa. Na ile to możliwe, żeZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!w Polsce?
Lewitujący magrail w akcji
Docelowo superszybkie pojazdy miały lewitować w specjalnych tunelach. Jednak polski start-up postanowił wykorzystać już istniejącą infrastrukturę i wymyślił szynowy pojazd magnetyczny, który będzie w stanie osiągnąć prędkość do 300-400 km/h, co przewyższa możliwości Pendolino. Umiejętności magrail zademonstrowano podczas ostatnich testów. Zespół stworzył prototyp pojazdu w skali 1:5, który tor o długości 48 metrów pokonał z prędkością 50km/h. Rezultaty były zadowalające.
Dla przeprowadzeniu testu potrzebne byłyZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!dzięki brytyjskiej platformie crowdfundingu udziałowego Seedrs. Kwota 330 tys. euro wspomogła budowę demonstratora. JakZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!Katarzyna Foljanty współzałożycielka i CBO w Hyper Poland, magrail jest wstępem do rozwoju kolei szybkich prędkości w Polsce.
Kolejnym etapem ma być hyperrail, który będzie poruszał się w próżni z prędkością ok. 600 km/h i oczywiście projekt docelowy, czyli hyperloop. Niestety ten ostatni wymaga gigantycznych nakładów finansowych, w grę wchodzi budowa całej infrastruktury, ale w zamian dostajemy podróż z prędkością ponad 1000 km/h.
Czym jest Hyperloop?
JakZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!na stronie hyperpoland.pl „to nowy środek transportu umożliwiający przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością i w oparciu o koncepcję zrównoważonego transportu”. Dodano bardziej obrazowo, że pojazd jest połączeniem pociągu i samolotu, który porusza się za pomocą magnetycznej lewitacji.
Hyperloop to także system składający się ze stalowych tub, wewnątrz których porusza się pociąg z prędkością nawet 1000 km/h – wygląda jak szczelna kapsuła na aerodynamicznej „poduszce”.Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!, założyciel firmy produkującej samochody Tesla Motors i rakiety Space X, który ogłosił konkurs na jego projekt. Polski start-up podkreśla, że tylko inspiruje się pomysłem Muska i stara się zaadoptować go do polskich warunków.
Czy Polacy są gotowi na hiperszybką podróż?
Stosunek Polaków do HyperloopaZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego pod kierownictwem dr Agaty Stasik. Badanie „Potencjał rozwoju i wdrażania w Polsce technologii kolei próżniowej w kontekście społecznym, technicznym, ekonomicznym i prawnym” przeprowadzono na grupie 1,5 tys. osób. Ankietowani zostali zapytani o toZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!na różnych odległościach. Drugi etap badania polegał na przeprowadzeniu wywiadów grupowych w Warszawie i Łodzi. Na tym etapie w badaniu brało udział tylko 21 osób.
Otrzymane rezultaty są jednoznaczne – Polacy są na tak, jeżeli chodzi o podróż superszybką koleją, takiej odpowiedzi udzieliło 88% ankietowanych. Według badania najbardziej pozytywnie są nastawieni są mieszkańcy miast w wieku 18-30 lat oraz osoby związane z pracą w kadrze zarządzającej, właściciele firm, dla których niezwykle istotne jest skrócenie czasu podróży.
Ankietowani wskazali także minusy tego nowatorskiego pomysłu przede wszystkim byłby to brak okien oraz zbyt skomplikowane procedury odprawy i kontroli bezpieczeństwa podobne do tych na lotniskach, co ostateczny czas przejazdu stawia pod znakiem zapytania, bo jak wskazują twórcy badaniaZaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!, który poświęci na dotarcie z punktu A do punktu B, a nie jedynie czas spędzony w pojeździe.
Kwestię braku okien 40% ankietowanych rozwiązałoby za pomocą wirtualnych okien, z kolei 47% chciałoby korzystać ze specjalnych paneli z wizualizacjami, na których mogliby oglądać np. filmy.
Zrodlo: sputnikpolska
Zaloguj lub Zarejestruj się aby zobaczyć!